Henkilöstöön ja johtamiseen
keskittynyt media

Konfliktit tulevat työnantajalle kalliiksi

Ratkaisukeskeisen työyhteisösovittelun asiantuntijaksi valmistunut sosiaalipsykologi Harri Romakkaniemi tietää, kuinka työyhteisöissä pienet ongelmat voivat paisua suuriksi. ”Pitkän työurani aikana olen nähnyt, miten työyhteisöjen konfliktit vievät voimavaroja ja syövät työntekijöiden energiaa.”

Romakkaniemi opiskeli vajaat kymmenen vuotta sitten työnohjaajaksi, ja vuodesta 2019 lähtien se on ollut hänen päätoiminen työnsä yrittäjänä. Työyhteisöjen ristiriidat ovat tulleet tutuiksi, kun hän on tehnyt työnohjausta.

”Pitkittyneet ja ratkaisemattomat konfliktit tulevat työnantajalle kalliiksi. Ne heikentävät työilmapiiriä sekä lisäävät sairauspoissaoloja. Halusin saada enemmän välineitä ristiriitojen ratkaisuun.”

Sovittelu on taloudellinen vaihtoehto konfliktien ratkaisuun

Vuoden 2021 alussa Romakkaniemi valmistui ratkaisukeskeisen työyhteisösovittelun asiantuntijaksi. Koulutuksessa harjoiteltiin ratkaisukeskeisiä menetelmiä.

”Ratkaisukeskeisyydessä ei jäädä rypemään ongelmiin vaan keskitytään ensisijaisesti tavoitteen selkiyttämiseen ja ratkaisujen löytämiseen. Oli hienoa huomata, kuinka teoria toimii käytännössä.”

Sovittelijaksi

Sovittelutoiminnan avulla voidaan poistaa stressin ja kuormituksen aiheuttajia, parantaa työympäristöä sekä oppia selviytymään erilaisissa vuorovaikutustilanteissa. Sovittelutaidon elementit voivat olla myös avain menestykselliseen henkilöstö- ja tiimijohtamiseen.

”Koulutus lisäsi ammatillista osaamistani. Sain uutta näkökulmaa työnohjaukseen ja työvälineitä konfliktien ratkaisuun. Voin nyt tarjota palveluita laajemmalla skaalalla. Työyhteisösovittelu voi olla taloudellinen vaihtoehto konfliktien ratkaisuun.”

Helsingin Psykoterapiainstituutti on kouluttanut jo yli 200 ratkaisukeskeisen työyhteisösovittelun asiantuntijaa. Seuraava koulutus alkaa 5.11.2021.

Lue lisää: www.sovittelijaksi.fi

Jaa tämä artikkeli: 

Osaaminen

Voimaa ammattiahdistuksesta

Kun oma elämäntilanne muuttuu, ammatillinen kehittyminen pysähtyy tai olosuhteet työssä vaihtuvat, saattaa turvallisuuden tunne ja työidentiteetti tärähtää. Kyse voi olla tietokirjailija

Monimuotoisuus kilpailuvaltiksi hyvällä johtamisella

Monimuotoisen työyhteisön osaaminen on laaja-alaista ja tuo kilpailuetuja organisaatiolle. Monimuotoisen työyhteisön johtaminen vaatii puolestaan ymmärtämistä ja työkaluja erilaisten tilanteiden käsittelyyn. Monimuotoisuusosaaminen

HRx 2023 -tapahtuma oli yleisömenestys

Kotimaan johtava vuosittainen HR-alan tapahtuma HRx 2023 järjestettiin maaliskuussa. Tapahtuman teemaksi valittu Kestävä työelämä herätti vilkasta keskustelua osallistujien keskuudessa. Ohjelma tarjosi

Uravalmennus kilpailukyvyn kehittäjänä

Kun työmarkkinassa jylläävät yhtä aikaa lukuisat työelämätrendit kohtaanto-ongelmasta työpaikkahyppelyyn, yksi yritysten tärkeimmistä tavoitteista on sitouttaa niiden tärkein ja ehkä jopa ainoa

Sparrausta työpaikan HR-projektiin

Koulutuksessa voi tehdä työelämäkehittämisprojektin, saada siihen asiantuntijasparrausta sekä opintopisteitä. Oman organisaation HR-kehittämisprojektin voi toteuttaa myös osana koulutusta Ammattikorkeakouluissa opiskellaan työelämälähtöisesti. Koulutuksen

Osaamisen kehittäminen on yhteinen matka

Miten oppiminen pitää työyhteisön mukana muutoksessa? Organisaatioissa etsitään jatkuvasti keinoja vastata uusiin vaatimuksiin, ja osaaminen sekä sen kehittäminen on noussut keskeiseksi