Henkilöstöön ja johtamiseen
keskittynyt media

RollerMouse auttaa rasitusvammoihin

Päätetyöskentelyn sairauspoissaolot kuriin

Contour Design tarjoaa yrityksille RollerMousea, joka auttaa päätetyöskentelyn aiheuttamiin jännitys- ja kiputiloihin. Tutkimuksen mukaan RollerMouse vähentää niska- ja hartiaseudun ongelmia ja ns. hiirikättä peräti 20-30 prosenttia.

”Yritykselle RollerMouse on kannattava hankinta. Sairauspoissaolot tulevat maksamaan yritykselle helposti useita tuhansia euroja vuodessa”, sanoo Key Account Manager Matti Eskelinen Contour Designista.

Mitkä RollerMousen edut tavalliseen tietokonehiireen sitten ovat? Ensinnäkään RollerMouse ei ole pelkkä hiiri. Se on näppäimistön eteen asennettava osoitinlaite, josta löytyy myös pikanäppäimiä työntekoa helpottamaan, kuten esim. kopioi ja liitä -näppäimet.

RollerMouse

RollerMouse on ns. keskitetty hiiri. Eli se sijaitsee yhdessä näppäimistön kanssa keskitetysti eli kättä ei tarvitse erikseen siirtää näppäimistöltä hiirelle. Juuri tämä käden siirto aiheuttaa ongelmia käsiin ja hartioihin.

Helppokäyttöinen

RollerMouse on myös helppokäyttöinen. Sen käytön oppii yleensä päivässä. Moni RollerMousea käyttävä on todennut Eskeliselle, ettei enää perinteistä hiirtä suostuisi käyttämään.

”RollerMouse toki maksaa enemmän kuin perinteinen hiiri, mutta jos verrataan sairauspoissaolojen hintaan yrityksille ja rasitusvammojen yleisyyteen päätetyöskentelyssä, hinta on pieni. Monet yritykset kiinnittävät entistä enemmän huomiota työntekijöiden työhyvinvointiin. RollerMouse on hyvä apu siinä ja parhaimmillaan sen avulla säästetään kustannuksissa ja tehostetaan työntekoa”, Eskelinen sanoo.

RollerMousea käyttävät jo kymmenet tuhannet, mutta Contour Design hakee kasvua. Päivittäin tietokonetta töissä käyttäviä on varovaisestikin arvioituna satoja tuhansia.

”Lisäksi yritysten työntekijät voivat kokeilla RollerMouse -hiirtä 14 päivää maksutta. Harva on laitetta palauttanut. Peräti 90 prosenttia jää asiakkaalle kokeilujakson jälkeen”, Eskelinen riemuitsee.

Lisätietoja: www.contourdesign.fi

Teksti: Esa Pesonen

RollerMouse

Jaa tämä artikkeli: 

Työympäristö

Taukohierontaa WorkRelax-tuolissa

WorkRelax-hierontatuolit parantavat henkistä ja fyysistä hyvinvointia työpaikalla WorkRelax-hierontatuoliin voi istahtaa rentoutumaan hetkeksi työpäivän aikana. Säännöllinen käyttö ennaltaehkäisee selkävaivoja ja edistää työpäivän

Tilaihme on tehoihme?

Valtion työntekijät katsoivat monitilaympäristön parantaneen omaa tuottavuuttaan Monitilaympäristöllä on uskolliset ystävänsä ja puolestapuhujansa – mutta myös leppymättömät kriitikkonsa. Joidenkin mielestä ”monitilaympäristö”

Koordinaatiokaaos – onko liian tuttu?

Byrokratia kasvaa, tuottavuus katoaa, ja johtajat ovat neuvottomia Koordinaatiokaaos johtaa usein tuottavuuden romahdukseen kuten kävi esimerkiksi Nokian puhelimille. Se on keskeinen

Työympäristöjen tulevaisuus

Työn muutos puhuttaa kaikkialla maailmassa ja mietityttää yrityksiä. Mihin tässä ollaan menossa? Mitä seuraavaksi? Miten tähän kaikkeen pitäisi suhtautua? Siinä missä

Johda työympäristön kautta

Parhaimillaan työympäristöt sitouttavat henkilöstöä sekä helpottavat rekrytointeja Martelan työympäristösuunnittelujohtaja Arja-Liisa Kaasinen sanoo että hyvän ergonomian lisäksi virkeyteen ja stressinhallintaan vaikuttavat tilojen

Hiljaista tilaa työpaikoille

Akustoimalla, verhoilemalla ja eristämällä Suuri osa nykypäivän työtiloista on avo- tai monitilatoimistoja, mutta luovan työn tekeminen edellyttää usein rauhallisempaa ympäristöä. Äänillä

Paluu toimistolle

Tilasuunnittelu toimiston vetovoimatekijänä Työnteon tavat ovat muuttuneet, mutta monissa organisaatioissa toivotaan jälleen läsnäoloa toimistolla. Mitä toimisto voi tarjota, jotta se voi