Henkilöstöön ja johtamiseen
keskittynyt media

Oikotie työpaikat avasi työpaikkailmoittelun verkkokaupan

Suomen johtava rekrytoinnin kumppani Oikotie Työpaikat vei rekrytoinnin pitkään jatkuneen digitalisoitumisen uudelle tasolle ja avasi asiakkailleen työpaikkailmoittelun verkkokaupan. Aidosti käyttäjälähtöinen ja päätelaiteriippumaton palvelu on helppo käyttää ja rekrytointi-ilmoitusten luominen on nopeaa. ”Uusi, ajasta ja paikasta riippumaton verkkokauppamme on todella vaivaton käyttää. Asiakkaidemme tavoitteenahan ei ole tehdä rekrytointi-ilmoitusta, vaan löytää parhaat kandidaatit helposti ja tehokkaasti. Uusi verkkokauppamme on käytännöllinen ratkaisu tähän tarpeeseen”, linjaa Oikotie Työpaikkojen verkkokaupan kehityshanketta johtanut tuotepäällikkö Mona Koskinen.

Verkkokauppa auttaa työnantajia tekemään laadukkaan ja erottuvan ilmoituksen esim. erilaisilla ilmoituspohjilla sekä tarjoaa erilaisia asiakkaiden tarpeisiin sopivia tuotepaketteja. Eri pakettien hyödyt ja hinnat on esitelty selkeästi. Oikotie Työpaikat on panostanut palvelukehityksessä vahvasti suoraviivaiseen ja miellyttävään käyttökokemukseen, jotta palvelun käyttö on intuitiivista eikä vaadi opettelua. ”Tavoitteemme on auttaa asiakkaitamme menestymään onnistuneiden rekrytointien avulla. Uusi työkalumme helpottaa heidän kiireistään arkeaan. Toki Oikotie Työpaikkojen aktiiviset myyjät ja asiakaspalvelu palvelevat henkilökohtaisesti asiakkaitamme jatkossakin tarjoten kattavia ratkaisuja koko rekrytointiprosessiin, työnantajamielikuvaan ja mittaukseen”, summaa Koskinen.

Lisätietoja: Oikotie.fi/tyonantajalle

Jaa tämä artikkeli: 

Rekrytointi

Neljä taitoa korostuu rekrytoinnissa tekoälyn muuttaessa työtä

Tekoäly muuttaa asiantuntijatyötä nopeasti, eikä tulevaisuuden tehtävänkuvia ole vielä mahdollista ennustaa tarkasti. Baronan mukaan rekrytoinnissa korostuu tehtäväkohtaisen osaamisen rinnalla yhä enemmän se, miten hakija pystyy toimimaan ja kehittymään muuttuvassa työelämässä.

Kokeneiden osaajien tavoittaminen haastaa rekrytointia

Työnantajien vaikein rekrytointitehtävä on kokeneiden osaajien tavoittaminen. Kansallisen rekrytointitutkimuksen työnantajabrändiraportin mukaan lähes puolet työnantajista pitää yli kymmenen vuoden kokemuksen omaavien osaajien houkuttelua vaikeana. Kuuden ja kymmenen vuoden kokemuksella osuus on runsas kolmannes ja alle viiden vuoden kokemuksella noin joka kymmenes.

Inhimillistä ylivoimaa

HR-ala on valtavien mullistusten edessä – ja juuri se tekee työstä niin vastustamatonta, uskoo Tomi Välimäki. HENRY ry:n uusi puheenjohtaja Tomi

Arvojen arvonnousu

Yrityksen oikeat arvot näkyvät usein pienissä mutta paljastavissa arjen yksityiskohdissa rekrytoinnista asiakaspalveluun – mutta missä kurssissa on suomalainen arvojohtaminen tällä hetkellä?

Valitse johtaja viisaasti

Tutkittuun tietoon perustuva rekrytointiprosessi on avain menestykseen Hyvälle johtajalle ei ole yleispäteviä valintakriteerejä, ja johtajana voi menestyä erilaisilla taustoilla. Ulkopuolinen, objektiivinen

HRx 2023 -tapahtuma oli yleisömenestys

Kotimaan johtava vuosittainen HR-alan tapahtuma HRx 2023 järjestettiin maaliskuussa. Tapahtuman teemaksi valittu Kestävä työelämä herätti vilkasta keskustelua osallistujien keskuudessa. Ohjelma tarjosi